PARTNERZY
  • Chustonoszenie

    Kurs, szkoła, warsztat chustonoszenia | Katowice

    Czym jest chustoszenie?

    Chustoszenie to przede wszystkim wygodny sposób transportu dziecka w specjalnie przystosowanej i odpowiednio zawiązanej przez rodzica chuście. Ponadto jest pomocne w wielu sytuacjach, z którymi borykają się opiekunowie podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. Budowanie więzi i bliskości, wspomaganie prawidłowego rozwoju psychoruchowego najmłodszych to tylko niektóre z korzyści noszenia. Służy ono zarówno dziecku, jak i noszącemu, warto zaznaczyć, iż jest coraz bardziej popularne, a przede wszystkim cenione przez specjalistów różnych dziedzin pracujących z małymi pacjentami (położne, fizjoterapeuci, doradcy laktacyjni, ortopedzi, itp.).

    Kiedy się stosuje chustonoszenie?

    Możliwości noszenia w chuście jest wiele, jednak zawsze zależą od indywidualnych potrzeb noszącego i noszonego.
    Chustę można stosować sporadycznie, np. w czasie wakacji (chodząc po górach, czy plaży), niewątpliwie jednak, kiedy opiekunowie przekonają się o jej szerokim zastosowaniu będą częstszym użytkownikiem ulubionej chusty nie tylko „od czasu do czasu”, ale i na co dzień- podczas wielu sytuacji w domu (uspokojenie niemowlęcia, gotowanie, sprzątanie, zabawa ze starszym dzieckiem, itp.), a także w sklepie, czy na spacerze.

    Zalety i ewentualne zagrożenia chustonoszenia?

    Korzyści z chustonoszenia warto podzielić na te dla rodzica i dziecka. Opiekun noszący dziecko przede wszystkim ma je przy sobie, co ogranicza pewne zagrożenia wynikające z chwilowego braku opieki, np., gdy dziecko zostaje samo w pokoju, umożliwia wykonywanie codziennych obowiązków mając wolne ręce. Dodatkowe plusy to lepsze poznanie nowonarodzonego członka rodziny, wspomaganie laktacji, zmniejszone ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, a także sprawne pokonywanie barier architektonicznych, odciążenie kręgosłupa, poprawa postawy noszącego. Dość długi kawałek wytrzymałego materiału może pełnić także inne funkcje, m. in. hamaka, kocyka, przytulanki, a po złożeniu niewielka objętość chusty sprawi, że można ją wszędzie ze sobą zabrać.

    Natomiast maluch od pierwszych dni życia przebywający w chuście łatwiej adaptuje się do nowych warunków, może być częściej blisko rodzica, jego pozycja przypomina tą z okresu ciąży. To wszystko sprawia, że dziecko czuje się bezpieczne, spokojne, a co za tym idzie wzmacnia się jego system nerwowy. Dodatkowo będąc w ciągłym ruchu dziecko odbiera więcej bodźców z otoczenia, działa to stymulująco na jego rozwój psychomotoryczny. Możliwość zaśnięcia w dowolnej chwili zostając w bezpiecznej dla kręgosłupa i bioder maluszka pozycji, sprawia, że chusta jest najlepszym rozwiązaniem noszenia dziecka zarówno w domu, jak i poza nim.

    Jedynym zagrożeniem noszenia dziecka w chuście, czy nosidle jest ich nieumiejętny dobór i niewłaściwe stosowanie. Nie każde nosidło jest nosidłem ergonomicznym, a także nie każda pozycja przedstawiana przez producentów jest dobra dla rozwoju malucha. Podobnie jest z chustami i ich sposobami wiązania. Niestety bardzo często można dziś zobaczyć niemowlę w źle dobranym sprzęcie, czy niekorzystnej dla jego rozwoju pozycji, zarówno w parku na spacerze, czy centrach handlowych podczas wielogodzinnych zakupów. Bez wątpienia brak wiedzy w temacie noszenia dziecka i nieświadome użytkowanie sprzętu może nieść za sobą wiele zagrożeń dla jego rozwoju.

    Jak wygląda spotkanie?

    Konsultacja odbywa się w domu zainteresowanych, z wcześniejszym omówieniem istotnych informacji (kwalifikujących niemowlę i rodzica do używania chusty), a także w dopasowanej do rytmu dnia dziecka godzinie, dogodnej do nauki wiązań. Przebieg konsultacji zaczyna się od rozmowy o Państwa oczekiwaniach, problemach, wątpliwościach. Kolejną częścią jest zapoznanie z teorią, dotyczącą noszenia w chuście, według założeń szkoły ClauWi®. Następnym krokiem jest wdrożenie praktyczne: wykonanie wspólnych ćwiczeń, nauka podstawowego wiązania z wykorzystaniem specjalnej lalki oraz chust przeznaczonych do bezpiecznego noszenia dziecka. Kiedy będą Państwo w pełni uświadomieni przyjdzie czas na ćwiczenia z Waszą pociechą, co będzie niezłym sprawdzianem nowo nabytych umiejętności. Ostatnim etapem spotkania jest pomoc w doborze odpowiedniej chusty, której wybór może okazać się niełatwym zadaniem, biorąc pod uwagę coraz większą ich ilość na polskim rynku.

    Czego można się nauczyć podczas szkoły, kursu chustonoszenia?

    Kurs zawiera teoretyczne i praktyczne zasady prawidłowego oraz bezpiecznego noszenia niemowląt w chuście, czy nosidle. Nabycie umiejętności doboru odpowiedniego sprzętu i sposobu wiązania pozwolą na korzystne wspieranie rozwoju psychoruchowego dziecka, a także odciążenie rodzica. W ramach kursu analizowane są pozycje noszącego i noszonego pod kątem fizjoterapeutyczno- ergonomicznym (ochrona stawów i układu kostno-mięśniowego). Spotkanie uczy świadomego wyboru i właściwego użytkowania sprzętu jakim są chusty, czy nosidła ergonomiczne.

    Dlaczego warto skorzystać z nauki chustonoszenia? Czy warto wybrać się na kurs, warszat chustonoszenia?

    Spotkanie z doradcą umożliwia opanowanie prawidłowej techniki zawiązania dziecka w chuście w taki sposób, by było bezpieczne i sprzyjało jego rozwojowi psychoruchowemu. Nabycie istotnej wiedzy teoretycznej dotyczącej podstaw rozwoju ruchowego niemowlęcia, indywidualnie dobrana technika, a także praktyczne przećwiczenie wiązań pod okiem fachowca pozwolą w przyszłości uniknąć częstych błędów pojawiających się zwłaszcza na początku chustowej przygody. Nie zaleca się nauki chustonoszenia z niesprawdzonych źródeł.